Snail Mail FAQ

by - lipca 29, 2016

Mini zbiór najważniejszych wiadomości dotyczących snail mail dla osób, które kompletnie nie wiedzą co to takiego lub nie mają pojęcia jak zacząć.
Podstawowe pojęcia
Zacznę może od tytułowego snail mail, który oznacza nic innego jak tradycyjną pocztę. W czasach kiedy to większość spraw załatwiamy przez internet pisanie listów stało się czymś niszowym. Nic tak nie cieszy, kiedy to w skrzynce pocztowej oprócz rachunków i ulotek znajdujemy list od przyjaciela. No właśnie, najpierw przecież trzeba znaleźć pen pal czyli kogoś do kogo możemy napisać (przyjaciela od pióra).

Gdzie szukać penpalsów?
Właściwie możesz ich znaleźć na każdym portalu społecznościowym, wystarczy szukać grup ukrytych pod hasłami snail mail i pen pals. Ja obecnie działam tylko na instagramie i tam też poznaję nowe osoby. Chętnych na pisanie listów znajdziesz wpisując #penpalwanted

Kogo wybrać?
To już tylko zależy od Ciebie, ale w internecie zawsze należy być ostrożnym, bo przecież podajecie tej drugiej osobie swój adres (no chyba, że posiadacie skrytkę pocztową). Ja zawsze od razu odrzucam osoby piszące krótkimi i nic nie wnoszącymi zdaniami, np. "I'm interested". Jeśli ktoś jest rzeczywiście zainteresowany to w pierwszej wiadomości (prywatnej lub komentarzu pod zdjęciem) zawsze pisze kilka informacji o sobie.

Języki
Jeśli myślisz, że musisz być na nie wiadomo jak wysokim poziomie to się mylisz. Ja zawsze informuję, że mój angielski nie jest najlepszy (co niestety jest zgodne z prawdą) a i tak znajdują się chętni na czytanie moich wypocin. Jeśli chodzi o mnie to z większością osób piszę po angielsku, ale są też wyjątki. Z kilkoma penpalsami uczę się tych samych języków więc jakaś część naszych listów jest w wybranym języku, albo wysyłamy sobie kartki z jakimiś ciekawymi słówkami, których nauczyliśmy się w ostatnim czasie. Można też uczyć się nawzajem, taka swojego rodzaju wymiana językowa. Od jakiegoś czasu piszę też z jedną z dziewczyn po polsku i wiecie co, strasznie to przyjemne.

Pierwszy list
Jeśli chodzi o fakt kto ma go wysłać to już musicie ustalić sobie ze swoim penpalsem. U mnie wygląda to tak, ze jeśli ja kogoś pierwsza pytam o to czy chciałby ze mną korespondować to wysyłam list jako pierwsza. Często zdarza się, że piszą do mnie nowe osoby z prośbą o zostanie moim penpalsem a kiedy się zgadzam wymagają żebym napisała pierwsza. Zwykle rezygnuję z takiej znajomości natychmiastowo.
Pierwszy list to zazwyczaj rozwinięcie waszego profilu, bo przecież musicie się poznać bliżej żeby określić czy chcecie kontynuować znajomość. Tak jak w życiu czasami osoba może się okazać nie tym kogo szukaliście. Pamiętajcie też o wyglądzie listu, jeśli dostaję bazgroły na kartce wyrwanej z zeszytu (niestety były i takie) to odechciewa mi się odpisywać.

A ile to kosztuje?
  • List ekonomiczny do 50g - 5,00 zł
  • List priorytetowy do 50g - 6,00 zł
  • List ekonomiczny od 50g do 100g - 9,00 zł
  • List priorytetowy od 50g do 100g - 11,50 zł 
Cen dla innych przesyłek szukajcie na stronie Poczty Polskiej.
Ja zwykle staram zmieścić się w przesyłce priorytetowej do 50g jeśli jest to początek znajomości. Większe paczki wędrują do bliższych przyjaciół.
Do kosztów musicie też doliczyć koperty, ozdoby i wszystko co znajdzie się w liście. Ostrzegam, że kupowanie taśm ozdobnych, naklejek, itp. uzależnia (żeby nie było, że nie pisałam). 

To chyba wszystko jeśli chodzi o podstawowe informacje. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to chętnie na nie odpowiem.

Polecane posty

2 komentarze

  1. Piszę od niedawna i na razie tylko z dwoma osobami. Już od dłuższego czasu interesowało mnie to ale ograniczał mnie język a koniecznie chciałam pisać z kimś z zagranicy :P Po angielsku wydukam zaledwie kilka zdań i to z pomocą translatora ;) a po niemiecku umiem się tylko przedstawić. Ale znalazłam dwie kobitki - Czeszkę polskiego pochodzenia i Polkę mieszkającą w Niemczech - z którymi piszę oczywiście po polsku. Jest naprawdę fajnie. Marzy mi się żeby poznać kogoś z Azji albo Skandynawii. Kasiu czy mogłabyś napisać kiedyś post o flipbookach? Strasznie mnie to ciekawi i podoba mi się ta forma ale do końca nie wiem co mają one na celu.
    Pozdrawiam
    Dominika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na grupach na fb można zawsze się przedstawić i zaznaczyć, że szukasz zagranicznych przyjaciół do pisania wyłącznie po polski.
      Mi bardzo pomogło pisanie listów po angielsku, gramatyka nadal u mnie leży, ale poszerzyłam słownictwo.

      Mam w planach nawet zrobienie filmiku o flipbookach, ale to musi trochę poczekać. Może w tym tygodniu uda mi się stworzyć jakiś post. :)

      Usuń